Niedawno, bo 8 kwietnia br. pojawił się projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Prace są jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania, więc do momentu zakończenia prac legislacyjnych mogą pojawić się zmiany, jednak planowane wejście w życie programu to druga połowa 2024 roku.
Nie zmienia to faktu, iż do tego programu należy się odpowiednio przygotować, więc jest to dobry pomysł, by rozpocząć omawiać założenia najnowszego programu rządowego wspierającego osoby poszukujące swojego pierwszego mieszkania lub domu. Na wstępie przyjrzymy się 3 rzeczom: kto może skorzystać z programu, jakie jest docelowe oprocentowanie oraz jakie są maksymalne kwoty dopłat.
Istotną kwestią jest fakt, że wskazane powyżej kwoty nie wyznaczają maksymalnej wysokości zaciągniętego kredytu hipotecznego. Limity odnoszą się jedynie do części objętej dopłatami do rat kredytu. Istnieje zatem możliwość wzięcia wyższego zobowiązania, jednak dopłata obejmie jedynie część kredytu zgodnego z powyższymi limitami. W miastach powyżej 300 tys. mieszkańców dopłaty mogą być inne, ale o tym już w innym poście.
Co istotne, pojawienie się dzieci w trakcie trwania kredytu hipotecznego nie wpływa na wysokość dopłat. Ona jest ustalana na dzień ubiegania się o kredyt.
Znajdziesz mnie również na:
e-mail:
krzysztof.gurgurewicz@phinance.pl
ul. Marcelińska 16
60-801 Poznań